Co to jest VC (Venture Capital) i na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Co to jest VC (Venture Capital) i na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Fundusze venture capital kochają ryzyko. Jednocześnie robią wszystko, żeby je zminimalizować. Dlatego jako startup wybieraj te, które nakręcą Cię na szybki wzrost, ale jednocześnie zadbają o to, byś nabierając rozmiarów, nabywał nowe kompetencje i nie umarł z głodu.

Tak, to prawda. Nie odpowiedziałem na żadne z zaproszeń do spotkania się z założycielami Snapchata. Tak, teraz wiem, że to był błąd.

– przyznał niedawno miliarder Chris Sacca, założyciel Lowercase Capital, funduszu VC.

Sacca dodał, że nie chodziło nawet o ówczesną wycenę Snapchata – dziś już dziesiątki razy wyższą niż te kilka lat temu. Poszło o przekonanie, że nie warto podejmować jakichkolwiek działań, (nie mówiąc nawet o ryzyku) dla „serwisu, który pewnie nigdy nie wyjdzie poza dzielenie się zdjęciami genitaliów”.

Ostatecznie zamiast Lowercase, setki milionów dolarów zysku z inwestycji w Snapchata powędrowały m.in. do kalifornijskiego Benchmark Capital. Ta anegdota dobrze pokazuje specyfikę działania VC w świecie startupów.

Startup i fundusz typu venture capital to nieprzypadkowo połączenie, które wydało na świat już kilkaset unicornów w ostatnich trzech dekadach a jednocześnie obrodziło tysiącami spektakularnych upadków.

businessman working with mobile phone and digital tablet and laptop computer on wooden desk in modern office with virtual icon diagram

 

To jednak – w wielu przypadkach – najlepszy z możliwych sposobów na finasowanie rozwoju innowacyjnej firmy a
niosącej ze sobą duże ryzyko i wielki potencjał do globalnego przeskalowania.

Fundusze VC nieprzypadkowo inwestują tam, gdzie tradycyjni inwestorzy widzą właśnie głównie ryzyko. Takie – odważne podejście – nie oznacza jednak, że VC nie są selektywne. Fundusze wybierają starannie nastawiając się na szybki wzrost. Najlepsze fundusze VC chcą mieć w tym bardzo aktywny udział – stąd wejście takiego funduszu do firmy oznacza włączenie w niej – niedostępnego dotychczas – trybu „turbo”.

Investor analyzing stock market report and financial dashboard with business intelligence (BI), with key performance indicators (KPI).Business team meeting. Photo professional investor working new start up project.

 

Snapchat w kilka kwartałów po rundzie A był już organizacją mającą pełne uzasadnienie do wyjścia do inwestorów z rundą wartą niemal 500 mln USD. Dodanie gazu nie jest jednak jedynie synonimem zastrzyku czystej gotówki. Przewagą najlepszych VC nie jest przecież sam dostęp do kapitału. Przewagą jest „smart money” – dostęp do wiedzy, jak pomnażać kapitał, przekazując go w umiejętny sposób do najlepszych przedsiębiorców.

Jakie są niezbędne elementy smart money, wnoszonego przez venture capital?

  • Wiedza o tym jak skalować globalne firmy.
  • Wsparcie przy szybkiej budowie nowych kompetencji w organizacji, celującej w kilkusetprocentowy wzrost rok w rok.
  • Dostęp do najlepszych osób, które mogą wesprzeć startup w drodze do celu.
  • Wreszcie, najlepsze fundusze są ze spółką na długo. Tworzą rezerwy na kolejne rundy finansowania, a także aktywnie wspierają spółkę w pozyskaniu coraz większych środków na rozwój.

 

Z punktu widzenia właścicieli startupów ważny jest mądry wybór funduszu. Dlatego warto wziąć pod uwagę całość wartości wnoszonej przez fundusz i na tej podstawie dobierać partnerów. Oczywiście, to nie będzie autostrada do nieba. Trzeba liczyć się z tym, że niektórym np. fotograficzne wybryki użytkowników przesłonią wizję przyszłego, gigantycznego wzrostu.

Wojciech Fedorowicz

partner zarządzający

TDJ PitangoVentures

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”