Dlaczego NIE PROMUJEMY przedsiębiorczości społecznej? Nasze podejście.

 

Dlaczego NIE PROMUJEMY przedsiębiorczości społecznej? Nasze podejście.

Jak napisaliśmy w tym artykule, przedsiębiorstwo może być określone jako społeczne dopiero wtedy, kiedy spełni konkretne warunki, np. cały zysk musi być przeznaczany na wyznaczony wcześniej cel społeczny, a decyzja o podziale musi być podejmowana przez większość pracowników przedsiębiorstwa.

Jako Social Movers Hub  nie chcemy zamykać się w tych ramach. Uważamy, że “zwykły” biznes też może sobie świetnie radzić, zarówno w zarabianiu pieniędzy, jak i rozwiązywaniu problemów społecznych.

Jednym z ciekawszych przykładów na polskich rynku jest firma Migam (https://migam.org/), która tworzy technologię tłumacza języka migowego online, po to, by ułatwiać dostęp osobom głuchym do usług publicznych czy produktów biznesowych (współpracują z Pocztą Polską, T-mobile i wieloma innymi firmami, które wytwarzają produkty i usługi potrzebne każdemu współczesnemu człowiekowi).

Migam to ‘zwykła’ firma. Nie jest fundacją, nie utożsamia się z przedsiębiorstwem społecznym, bo rzeczywiście na papierze nim nie jest – jest spółką.

 

Jako przykład z innej branży może posłużyć projekt Ubrania do oddania, tworzony przez New Solutions Group Sp. z o.o, skupiający się na zbiórce używanych ubrań, które następnie podlegają odświeżeniu i trafiają do sprzedaży. Co najlepsze – każdy kilogram ubrań to 1 zł dla wybranej organizacji charytatywnej.

 

Naszym zdaniem takie biznesy również, a może i przede wszystkim(!) wymagają naszej uwagi. Jest to godne podziwu i szacunku, że myśląc i działając biznesowo można pomagać, poprawiając czyjeś życie.

→ Dlatego właśnie chcielibyśmy nie używać sformułowania “przedsiębiorstwa społecznego”, by nie zostać źle odebranym lub posądzonym o złe używanie tej nazwy.

→ Wciąż szukamy odpowiedniego słownictwa, jednak to, czego używamy najczęściej to “biznes/startup, który zmienia świat na lepsze” lub “startup/biznes społeczny”. 

 

A Ty jak podchodzisz do tego tematu? Czy sądzisz, że dotychczasowa definicja przedsiębiorstwa społecznego jest wystarczająca i faktycznie biznes to jedno, a przedsiębiorczość społeczna to coś zupełnie innego? 

 

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”