Jak finansować i rozwijać startup społeczny z branży MedTech, czyli sukces według dr Omnibus.

Jak finansować i rozwijać startup społeczny z branży MedTech, czyli sukces według dr Omnibus.

Po 1,5 roku działalności musieli zwolnić zespół, zaciągnąć kredyt na spłatę zobowiązań i przedefiniować większość stworzonych wcześniej planów. Tak Bogumiła Matuszewska, CEO startupu dr Omnibus opisuje najtrudniejszy moment w historii firmy. Teraz szczerze opowiada o tym, co się wydarzyło, by podpowiedzieć innym młodym przedsiębiorcom jak ustrzec się przed takimi sytuacjami.

Firmę założyli w 2013 roku: Bogumiła Matuszewska (CEO), Katarzyna Chrabąszcz (COO), Michał Ryś (CFO). Ich marzeniem było stworzenie narzędzi wspierających dzieci z autyzmem w prowadzeniu terapii behawioralnej. Przez pierwszy rok ciężko pracowali nad przygotowaniem produktu.

 

Finansowanie działalności z branży MedTech byłoby bardzo trudne bez wsparcia z zewnątrz, dlatego Zarząd starał się o pozyskanie inwestora. Niestety, za bardzo uwierzyli w to, że wszystko pójdzie po ich myśli. Inwestycja nie doszła do skutku, zwolniono zespół i zaczęto na nowo definiować biznes.

Po pół roku szefostwo firmy pozyskało finansowanie, a zespół wrócił w pełnym składzie, by tworzyć produkt, który znajdzie duże grono klientów. Jak widać na poniższym obrazku – opłaciło się!

 

Wkrótce dr Omnibus zaczął być zauważany przez kolejne instytucje i nagradzany lub wyróżniany w konkursach dla startupów. Wymieniam je tutaj, by podpowiedzieć Wam, gdzie możecie szukać wsparcia.

 

KONKURSY DLA STARTUPÓW Z BRANŻY MEDTECH:

 • The European Health Catapult
  Competition platform, jointly organized by EIT Health and Health Axis Europe, that includes several opportunities to present your company in front of experts and international investors.
 • Aplikacje bez barier
  W konkursie „Aplikacje bez barier” nagradzani są twórcy aplikacji na urządzenia mobilne, które okażą się w największym stopniu przydatne dla użytkowników z niepełnosprawnością. Wyróżnia się tutaj zarówno najbardziej dostępne aplikacje typu ogólnego, jak i te dedykowane specjalnie osobom z niepełnosprawnością.
 • Mobile Trends Awards 
  Nagrody przyznawane firmom, które postawiły wyzwanie statusowi quo i z sukcesem wykorzystały mobilne technologie w swoich projektach. Już od 7 lat jest to najbardziej prestiżowa nagroda, nazywana Oscarem branży mobilnej w Polsce.

W 2018 roku dr Omnibus jako jedna z czterech europejskich firm otrzymał zaproszenie do udziału w programie akceleracyjnym dla startupów Google Launchpad Accelerator, organizowanym w San Francisco. Dzięki temu w 2018 r. obie firmy rozpoczęły pilotażowy program badawczy przeznaczony dla pracowników Google będących rodzicami dzieci z autyzmem.

 

Jak jeszcze można pozyskiwać środki? Dr Omnibus wymienia:

 • własne środki,
 • kredyt,
 • środki publiczne, m.in:

 

 • crowdfunding
 • inwestorzy: aniołowie biznesu oraz venture capital. Poniższa grafika zestawia etapy rozwoju startupu i potrzeby finansowe z ryzykiem jakie startup w danym finansowaniu podejmuje.

 

Co decyduje o długofalowym sukcesie firmy?
Jasną odpowiedź daje ten slajd z wydarzenia, na którym Bogumiła Matuszewska wystąpiła z prelekcją “Jak sprzedawać i pozyskiwać środki w startupie społecznym”? Bez sprzedaży firma nie przetrwa wyzwań jakie przed nią stoją.

Na początkowym etapie jednak, bardzo ważne jest przesłanie: 

Mimo wielu trudności jakie cały zespół ma za sobą, dr Omnibus zachęca do podejścia “Moonshot thinking”, co oznacza tworzenie przez przedsiębiorców wielkich idei, na poziomie ambicji lotów w kosmos. Tzw. “moonshoty” żyją w szarej strefie między odważnymi projektami, a czystą fantastyką naukową. Ich celem jest 10-krotna poprawa stanu rzeczy, a nie 10%.

 

Osobiście bardzo podoba mi się ta idea. Polecam ciekawą i inspirującą prezentację na ten temat „Moonshot thinking” na Slidehare.

 

Autor: Paulina Wójtowicz

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”