Jak Polacy łączą swoje pasje z pomaganiem innym?

Jak Polacy łączą swoje pasje z pomaganiem innym?

Kiedy rozpoczynałyśmy działania z Social Movers Hub pojawiały się u nas wątpliwości… Idea impact hubów jest znana na całym świecie, jednak w Polsce nie istnieją tego typu inicjatywy. Owszem są konkursy akceleracyjne, grantowe dla społecznych startupów, ale ciężko o miejsce w którym wszystkie projekty będą się gromadzić i otrzymywać wsparcie skrojone na ich potrzeby.

Zastanawiałyśmy czy to co planujemy ma sens i czy znajdą się nowe osoby, które będą chciały z nami rozwijać swoje projekty.

 

Pierwszym wyzwaniem jakie przed sobą postawiłyśmy była organizacja wydarzenia pt. ”Startupy, które zmieniają świat na lepsze”. Poprzez występy społecznych przedsiębiorców, chciałyśmy przekonać innych do naszego podejścia. Zastanawiałyśmy się, czy organizacja takiego spotkania przez inicjatywę powstałą niemal 2 tygodnie wcześniej ma szanse powodzenia.

Dodatkowym utrudnieniem jakie same przed sobą postawiłyśmy, były płatne wejściówki. Wprowadziłyśmy je po to, by w evencie wzięły udział osoby naprawdę zainteresowane tematem. Jeszcze wtedy nie wiedziałyśmy, że zdecydowana większość meetupów organizowanych w Krakowie to bezpłatne spotkania… Po starcie promocji uświadomili nam to twórcy podobnych spotkań, co jeszcze bardziej nas zmartwiło.

Pojawiły się w naszych głowach pytania – czy event spotka się z pozytywnym odbiorem? Czy ktoś na niego przyjdzie? Zaczęłyśmy promocję i czekałyśmy na to co się stanie…

 

Ku naszemu zdziwieniu, bilety sprzedawały się niemal od początku. W przedsprzedaży wyprzedała się prawie połowa wszystkich wejściówek. W sumie zapisały się 74 osoby! Zazwyczaj na bezpłatnych meetupach organizatorzy spodziewają się 30-40 osób, więc byłyśmy bardzo podekscytowane zainteresowaniem, jakie wzbudził temat spotkania. W dniu wydarzenia sala była wypełniona po brzegi – dosłownie brakło krzeseł! Cieszyłyśmy się niezmiernie widząc tyle osób chcących zmieniać świat w jednym miejscu!

 

To co jednak najbardziej nas ucieszyło, to liczba osób, która zaczęła się do nas zgłaszać. Wszystkie miały pomysły na swoje projekty społeczne – potrzebowały jedynie wsparcia, dzięki któremu ujrzałyby one światło dzienne lub poszerzyły swoje działania.

 

Jedną z takich osób był Marcin – znany krakowski malarz. Marcin na co dzień wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ucząc studentów technik współczesnego malarstwa. Pewnego dnia Marcin odwiedził szpital onkologii dziecięcej w Krakowie. Dobiło go wtedy, że w szpitalu jest ponuro – ściany były puste, co czyniło to miejsce jeszcze bardziej przygnębiającym. Postanowił to zmienić i zaangażować dzieci do wspólnego malowania obrazów, które później zawisłyby na ścianach.  Znalazł na to sponsorów i chętnych do pomocy. Wkrótce jednorazowy pomysł przekształcił się w fantastyczną akcję charytatywną, która wspiera chore dzieci!

 

Kolejną wspaniałą osobą, która się do nas zgłosiła był Kuba. Kuba postanowił pójść na studia prawnicze, bo chciał rozwiązywać złożone problemy. Jednak w trakcie studiów znalazło się coś co pochłonęło go bardziej. Wraz z kolegami odkrył sposób na rozwiązywanie wielu  problemów jednocześnie. Założyli Fundację i stworzyli system mapowania argumentacji, który docelowo ma walczyć z bezrobociem, zapobiegać konfliktom, a przede wszystkim weryfikować poprawność informacji, jakie znajdujemy w sieci i budować wspólne, pewne źródło wiedzy.

 

Osobą o wielkim sercu, którą również w tym czasie poznałyśmy jest Bożydar  – dziennikarz. Bożydar tworzy filmy na zlecenie ogólnopolskiej telewizji. Pewnego dnia zaczął zgłaszać inne tematy, niż te które do tej pory realizował. Wydawały mu się one dużo ważniejsze i uważał, że potrzebują nagłośnienia. Jednak za każdym razem spotykał się z odmową. Czas antenowy wygrywała rodzima sensacja.  Zdecydował, że będzie działał na własną rękę i powołał do życia swój autorski projekt. Nagrywa filmy w których ukazuje poważne problemy, a co najważniejsze, jego celem jest pomoc bohaterom. Bożydar jest niezwykle skuteczny w tym co robi. Dzięki nowym technologiom i swojej wrodzonej ciekawości świata dociera tam, gdzie nie docierają nawet akcje humanitarne, pomagając ludziom przebywającym na wojnie.

 

Osób chcących rozwiązywać problemy społeczne jest dużo więcej. We wszystkich nich tkwi ogromny potencjał! Odpowiadają one na realne potrzeby, a przede wszystkim mogą zmienić życie wielu poszkodowanych przez los ludzi! 

Liczba osób, która zgłosiła się do nas po rozpoczęciu działań udowodniła nam jeszcze bardziej, że idea impact hubów jest w Polsce potrzebna i że ludzie chcą tworzyć biznesy oparte na rozwiązywaniu problemów społecznych! To daje nam ogrom motywacji do tego, aby pomagać im w tworzeniu tych projektów i zmienianiu świata!

Jeśli i Wy działacie w tym zakresie i macie swój pomysł na tworzenie społecznych startupów koniecznie się do nas odezwijcie! Zrobimy wszystko, aby pomóc Wam w ich realizacji!

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”