Najpopularniejszy biznes społeczny na świecie.

Ponad 40 lat temu, w 1976 roku Muhammad Yunus, bangladeski ekonomista trafił do wsi Jobra w bardzo biednym rejonie Bangladeszu, w której kobiety produkowały bambusowe stołki. Jako że nie miały pieniędzy na kupno materiału do produkcji, pobierały go od przyszłego nabywcy, co powodowało, że w rezultacie zarabiały po 2 centy dziennie.Popularność biznesów społecznych wzrosła po sukcesie Grameen Bank (Bank Wiejski).

“Grameen Ladies” meet with representatives of Danone to learn about the product and possibly become sellers of this product.
Bogra, Bangladesh. June 16, 2007.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomista wymyślił sposób na to, by kobiety mogły się usamodzielnić i zarabiać więcej. Zaczął udzielać im nieznanych dotąd mikropożyczek. Model ten wprowadził następnie w kilku innych miejscowościach, co przyczyniło się do powstania kolejnych udanych przedsięwzięć biznesowych przez lokalną społeczność.

W 1983 roku Pan Muhammad założył oficjalną instytucję bankową udzielającą mikropożyczek dla najbiedniejszych. 13 października 2006 r. Grameen Bank oraz jego twórca Muhammad Yunus otrzymali Pokojową Nagrodą Nobla:

„Za wysiłek na rzecz stworzenia warunków do ekonomicznego i społecznego rozwoju od podstaw”.

W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał „Znalezienie przez duże grupy społeczne sposobów na wyrwanie się z biedy jest niezbędne do osiągnięcia trwałego pokoju.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale co tak naprawdę oznacza pojęcie biznesu społecznego? Biznes społeczny rozumiany jest jako podmiot, który działa np. na rzecz problemu społecznego, a jego twórcy nie pobierają z tego tytułu dywidend, czyli nie pracują dla osiągnięcia własnego zysku, ale w celu rozwiązania danego problemu.

Historia Grameen Bank to jedna z najpopularniejszych opowieści o biznesie społecznym. Tropem profesora Yunusa poszły też inni przedsiębiorcy i tak w ostatnich latach idea biznesu społecznego zyskała na popularności

Autor: Paulina Wójtowicz

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”