Od pracy w korporacji do startupu społecznego o globalnym zasięgu.

 

Od pracy w korporacji do startupu społecznego o globalnym zasięgu.

Mam dużo znajomych, którzy pracują w wielkich korporacjach. Kiedy się spotykamy, większość z nich narzeka, że ma nudną pracę i nie widzi sensu w tym co robi. Wypełniają excele, uczestniczą w bezproduktywnych callach i starają się wypełnić deadliny, a ich największą motywacją jest zaplanowany z dużym wyprzedzeniem urlop. Kiedy wracają, szara rzeczywistość powraca. Są jednak osoby, które wyłamują się z tego schematu. Rzucają dobrze płatną pracę, ryzykują i robią coś, co da im poczucie sensu.

Jedną z takich osób jest Przemek Kuśmierek – CEO Migam. Przemek pracował w dużej firmie IT, jako programista. Prowadził kilka projektów informatycznych oraz marzył o  stworzeniu swojego biznesu. Jednak w miarę upływu czasu i kolejnych pomysłów, które nawet przetestował, doszedł do wniosku że nie chce być kolejnym przedsiębiorcą od “produkowania skarpetek”. Wiedział, że chce zasypiać z satysfakcją tworzenia czegoś dobrego dla świata i innych.

Któregoś dnia, jeszcze podczas pracy w korporacji, kolega opowiedział mu o problemie jego rodziców. Mieszkali w USA i kiedy po wielu latach przyjechali do Polski, nie byli w stanie skontaktować się skutecznie z kimkolwiek i załatwić większość swoich spraw, gdyż byli głusi. W Stanach istniały już rozwiązania ułatwiające im życie i codzienne funkcjonowanie.

Był rok 2011 i wtedy Przemek wpadł na pomysł narzędzia, które ułatwi głuchym porozumiewanie się z każdą inną osobą na świecie. Z pomocą własnych oszczędności, kontaktów i zaangażowanych ludzi rozpoczął prace nad słownikiem języka migowego.

 

Po miesiącach prac, mimo świetnego pomysłu, produkt nie działał tak jak powinien i na każdym kroku ponosili porażkę. Technologia pozostawiała wiele do życzenia. Przemek przez trzy lata inwestował swoje pieniądze, jak sam mówi “przepalał” zdobyte środki. Cały czas tworzył produkt i walczył, aby jego firma przynosiła zyski. Mimo tego, że mu nie wychodziło, widział realną potrzebę pomocy innym i postanowił się nie poddać.

Doszło do tego, że zespół eksmitowano z biura. Pracowali gościnnie w pokoju konferencyjnym u zaprzyjaźnionego start-upu. Kolejny miesiąc był bez wypłat. Mimo tego, nikt z zespołu nie odszedł. Wtedy dotarło do Przemka, jak ważne jest to, co robią.

Wciąż jednak brakowało puzzla do układanki – czegoś co sprawi, że produkt zacznie działać jak powinien. Tym puzzlem okazał się Sławek Łuczywek, który dołączył do zespołu 3 lata później jako lektor języka migowego. Bardzo szybko wskazał podstawowe błędy, które Migam wcześniej popełniało, bo nie miało osoby głuchej w zespole.

Największym i aż szokującym dla wszystkich był fakt, że w trakcie tłumaczeń używali niewłaściwego języka – systemu językowo-migowego zamiast Polskiego Języka Migowego. Sławek wskazał też, że dla niego, jako osoby niesłyszącej, największym wsparciem byłoby stworzenie takiego narzędzia, które tłumaczy jego język migowy innym osobom, tak, by mógł “porozmawiać” przez internet z inną, nie głuchą osobą.

 

Moment zatrudnienia Sławka i zwrócenia uwagi na jego potrzeby, okazał się przełomowy dla całego biznesu. Wtedy właśnie Przemek dopracował koncepcję innowacyjnego produktu, jakim jest technologiczne narzędzie tłumaczące język migowy w czasie rzeczywistym.

Wkrótce Przemek ze swoim pomysłem wziął udział w konkursie Startup Fest oraz zdecydował się na inwestora prywatnego. Od tego momentu Migam zaczęło odnosić liczne sukcesy.

Pomysł został doceniony przez Richarda Bransona z VIRGIN Academy Awards, dotarł do finału Chivas The Venture, półfinału World SummitAwards oraz dostał wyróżnienie Social Tech: „Najbardziej inspirujące innowacje społeczne”.

Przemek otrzymał drugie miejsce na liście najbardziej kreatywnych ludzi biznesu wg magazynu „Brief”, obecność na liście 100 najbardziej innowacyjnych ludzi w Europie Środkowo Wschodniej opracowanej przez Google i Financial Times.

 

Dziś Migam.pl to zyskowna firma, która dzięki współpracy z takimi firmami jak: PZU, PKP, RTV EURO AGD, czy T-Mobile, ułatwia codzienne funkcjonowanie 150 tysiącom osób głuchych w Polsce. Teraz firma planuje uruchomienie usługi także na rynkach zagranicznych.

Już 22 lutego Przemek Kuśmierek pojawi się Krakowie podczas wydarzenia “Startupy, które zmieniają świat na lepsze” organizowanego przez Social Movers Hub.

Autor: Joanna Trojańska.

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”