Startupy zmieniające świat na lepsze – wideo z prelekcji.

Startupy zmieniające świat na lepsze – wideo z prelekcji.

Za nami pierwszy event z serii Social Movers Meetup pt. “Startupy, które zmieniają świat na lepsze”. Podczas spotkania prelegenci na przykładzie własnych doświadczeń opowiedzieli o tym, jak tworzyć biznes oparty na rozwiązywaniu ważnych problemów współczesnego świata. Zobaczcie podsumowanie tego, co chcieli przekazać początkującym przedsiębiorcom społecznym.

Jako pierwsza wystąpiła współzałożycielka największego portalu dla mam w Polsce – Joanna Gotfryd. Asia już na początku wskazała, że to często rozwiązanie własnego problemu przyczynia się do powstania dobrze prosperującego biznesu społecznego. Mamopracuj.pl było początkowo małym portalikiem, który miał zapewnić jej pracę, gdy zaszła w ciążę. Z czasem przekształcił się w odwiedzany przez 1,5 mln kobiet rocznie ogromny portal walczący z wykluczeniem zawodowym polskich mam.

 

Założycielka mamopracuj.pl opowiadała o błędach jakie wraz z wspólniczką popełniały przy planowaniu modelu biznesowego oraz o tym dlaczego wbrew stereotypom warto założyć fundację. Dzięki rozpoczęciu tej formy działalności dziewczyny mogły wziąć udział w różnych konkursach akceleracyjnych i grantowych. Pozyskane środki pozwoliły im na zatrudnienie nowych osób do zespołu. To przyczyniło się do biznesowego rozwoju projektu w takiej formie jakiej jest teraz.

Wystąpienie Asi było niezwykle ciekawe i dostarczyło uczestnikom wydarzenia wiele istotnych wskazówek do prowadzenia swojego biznesu społecznego. Jeśli chcielibyście zapoznać się z całą prezentacją to zachęcamy do obejrzenia wideo poniżej:

Kolejną wspaniałą osobą, która zainspirowała uczestników spotkania był Przemek Kuśmierek – CEO Migam – światowej sławy biznesu społecznego, który pomaga 400 000 osobom głuchym w Polsce.

Na początku Przemek przedstawił przykłady inspirujących i działających za granicą biznesów społecznych takich jak Grameen Bank w Bangladeszu, czy niemiecką firmę Discovering Hands zatrudniającą niewidome kobiety do przeprowadzania badań mammograficznych.

Następnie Przemek opowiedział o tym z jakimi wyzwaniami borykał się przy budowaniu swojej firmy. Złe badanie rynku przyczyniło się do utraty trzech lat(!) pracy i straceniu własnych środków, które miały za zadanie rozkręcić cały biznes. Początkowo zajmował się złym językiem migowym. Dopiero po zatrudnieniu osoby głuchej naprawili popełniane wcześniej błędy, wpadli na pomysł właściwego produktu, który rozwiązywał realny problem i ich biznes się rozwinął. 

 

Przemek wskazał, że ważnym punktem przy prowadzeniu biznesu społecznego jest korzystanie z dostępnych możliwości takich jak konkursy na innowacyjne rozwiązania czy granty na ich budowę. Na pierwszym miejscu wymienił taki konkurs jak Chivas The Venture, którego sam był laureatem. Jednak to nie pozyskane środki finansowe ocenia jako najcenniejsze przy udziale w tego typu konkursach, a relacje i kontakty z prawdziwymi biznesowymi ekspertami jakie można zbudować podczas trwania konkursu czy programu mentoringowego.

Prelegent zachęcał obecnych do tego, aby korzystali ze środków różnych funduszy takich jak PFR lub zbierali je za pomocą crowdfundingu produktowego czy udziałowego. Tu zasugerował takie platformy jak kickstarter i beesfund.pl oraz przedstawił ogólnopolską bazę funduszy VC, do której podajemy link: 

Na koniec Przemek przedstawił usługi, które rozwinął w ramach swojej działalności, a które są odpowiedzią na istniejące potrzeby. Są dobrze prosperującymi biznesami, które różnią się od firm komercyjnych tylko tym, że rozwiązują równocześnie problem społeczny. Jednym z nich jest agencja pracy dla osób głuchych. Wkrótce też otwiera się na innych niepełnosprawnych, ponieważ w Polsce aż 70% z nich wciąż pozostaje bez pracy.

Poniżej znajdziecie całe wystąpienie Przemka, które jest niezwykle interesujące i pełne przydatnych informacji.

Przedostatnią osobą, która wystąpiła podczas naszego wydarzenia był organizator edukacyjnych wydarzeń oraz założyciel marki Analityczny – Mateusz Muryjas. Mateusz poprzez swoje działania stara się popularyzować rozwój cyfryzacji w Polsce tym samym walcząc z wciąż niską digitalizacją polskiego biznesu.

 

Podczas swojej prezentacji opowiedział o tym, co może zrobić przedsiębiorca, aby działania społeczne i komercyjne mogły ze sobą współistnieć i przynosić wzajemne korzyści. Według niego przede wszystkim powinny opierać się na tych samych wartościach.

Przedstawił również zalety implementowania podejścia biznesowego w działaniach społecznych. Dzięki biznesowi trzeci sektor może się profesjonalizować, odpowiadać na potrzeby, otrzymywać twarde dane oraz pozyskiwać środki, a biznes może wprowadzać swoje rozwiązania do działań społecznych, testując je i rozszerzając na kolejne grupy społeczne.

Na koniec założyciel marki Analityczny zaprezentował kroki, które powinien podjąć każdy przedsiębiorca myślący o inicjowaniu działań społecznych. Jeśli chcecie wysłuchać całej prezentacji, to zobaczcie wideo poniżej.

Od początku planowania naszego wydarzenia zależało nam na tym, aby przekazywać konkretną wiedzę, z której każdy początkujący – i bardziej zaawansowany w biznesie – przedsiębiorca będzie mógł skorzystać niemal od razu, po wyjściu z wydarzenia. Zaczęłyśmy od tematu, który sprawia trudność wielu przedsiębiorcom, a od którego zależy przyszłość ich biznesu – skutecznej sprzedaży.

Dlatego na koniec naszego wydarzenia wystąpił Przemysław Simon Stanisz, Co-founder & Partner w NorthStar Consulting, doradca i szkoleniowiec z 15-letnim doświadczeniem w zwiększaniu efektywności sprzedaży w dużych firmach oraz budowaniu procesów od podstaw w startupach technologicznych.

Przemek w szybki i kompleksowy sposób przedstawił młodym przedsiębiorcom jak powinni podchodzić do tematu zarabiania pieniędzy w swoim przedsiębiorstwie i podpowiedział jak “sprzedawać bez sprzedawania”.

 

Zwrócił uwagę na fakt, że skuteczny sprzedawca, to nie nachalny akwizytor, a osoba, która wysłuchuje innych i odpowiada na ich potrzeby. Przedstawił koło sprzedaży, które jest procesem rozkładającym komunikację na konkretne kroki. Zalicza do nich wspomniane wcześniej badania potrzeb, budowanie zaufania oraz propozycję wartości.

Ważne jest znalezienie emocjonalnego motywatora, ponieważ ludzie kupują emocjonalnie, a potwierdzają decyzję logicznie. Jak dokładnie robi Przemek? Zobaczcie wideo z całej prezentacji o sprzedaży bez sprzedawania:

Jak widzicie tematy wystąpień były bardzo zróżnicowane, każda prezentacja to osobna historia, ale spaja je jeden wspólny mianownik – wszystkie te osoby czują, że to co robią, ma ogromny sens. Zaczęli pomagać na pełen etat, zbudowali na tym swoje – i nie tylko swoje – życie zawodowe i nie chcieliby tego zamienić na żadne inne zajęcie, bo wolą zarabiać i pomagać, niż tylko zarabiać.

Autor tekstu: Joanna Trojańska 

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”