Te kobiety zmieniają świat. Musisz je poznać!

Te kobiety zmieniają świat. Musisz je poznać!

Drugie spotkanie Social Movers’ów postanowiliśmy zorganizować w Katowicach.  Po pierwszym spotkaniu w Krakowie zapragnęliśmy rozszerzać ideę biznesów społecznych na kolejne miasta.

To spotkanie pokazało, że wśród nas są wspaniałe przedsiębiorcze kobiety, które z wielkim uporem i determinacją zmieniają świat na lepsze od wielu lat.

Jako pierwsza na scenę wkroczyła Majka Lipiak z Leżę i pracuję.

 

Majka jest znana z tego, że stworzyła coś, czego nikt do tej pory w Polsce nie zrobił. Założyła agencję interaktywną, po to, by dać pracę osobom sparaliżowanym. Majka przypomniała nam wszystkim historię, z którą wiąże się pomysł na tą inicjatywę (opisywaliśmy go tutaj).

Pomysł okazał się tak świetny, że chętnie zaczęły pisać o nim media, napisał nawet Fakt, a do studia zaprosiła ich telewizja śniadaniowa. Cały rozgłos przyczynił się do zwiększenia rozpoznawalności samej marki, ale także ilości napływających CV ze strony osób niepełnosprawnych, czy wiadomości od firm, które chcą skorzystać z ich usług.

 

Prowadzenie specjalistycznej działalności z osobami, które do tej pory jeszcze nie pracowały to nie lada wyzwanie. Model działania zakłada, że zatrudniane są osoby bez doświadczenia zawodowego, takie, którym na rynku pracy jest zdecydowanie najtrudniej.

Każda osoba przystępująca do pracy ma swojego mentora, który uczy, wspiera i nadzoruje efekty pracy takiej osoby. Dzięki temu klient ma pewność, że to, co wykonuje dla niego agencja będzie najwyższej jakości.

 

Jak widać model się sprawdza. Z 7 osób, które Majka zatrudniała w styczniu, do czerwca zespól zwiększył się do 14 osób! Majka na tym jednak nie poprzestaje, wciąż myśli nad tym jak zwiększać zasięg swoich działań i zrobić jeszcze więcej dobrego dla osób niepełnosprawnych i świata!

Jako druga wystąpiła, Bogumiła Matuszewska – CEO startupu Dr Omnibus,

 

Bogumiła wraz ze swoim zespołem tworzy aplikację, która wspiera terapię behawioralną dzieci z autyzmem. Jak sama przyznała, mają już za sobą wiele lepszych i gorszych chwil. Zaczęli działać w 2013 roku, a po 5 latach model biznesowy zmienił się o 180 stopni. Tak naprawdę, stale poszukują tego właściwego.

Na szczęście z pomocą przyszły im różne programy dla startupów. W 2017 r. jako jedna z czterech europejskich firm otrzymali zaproszenie do udziału w programie akceleracyjnym dla startupów Google Launchpad Accelerator, organizowanym w San Francisco. W 2018 r. firmy DrOmnibus i Google rozpoczęły pilotażowy program badawczy przeznaczony dla pracowników Google będących rodzicami dzieci z autyzmem.

 

Droga wiodąca ku opłacalnemu biznesowi jest długa i wyboista. Twórcy startupów na swojej drodze spotykają wiele szans ale i zagrożeń. Bogumiła zwróciła szczególną uwagę na moment rozmowy z potencjalnymi inwestorami, by nie oddać większości swoich udziałów w inne ręce, ponieważ jeśli tworzymy coś od podstaw i wiążemy z tym swoja przyszłość, chcielibyśmy mieć na projekt wpływ i móc decydować o kluczowych sprawach.

 

Szefowa Dr Omnibus stwierdziła jednak, że na którymś etapie dofinansowanie ze strony inwestora jest praktycznie niezbędnym i wartościowym wsparciem. Wystąpienie Bogumiły to bardzo cenna i pouczająca lekcja doświadczonego i docenianego na całym świecie startupu. Polecamy śledzić ich losy!

Jako trzecia na scenie pojawiła się doświadczona specjalistka od biznesów społecznych – Aga Osytek – Founder w DeafRespect.

 

Aga z wykształcenia oraz z zawodu jest tłumaczką języka migowego. Przez kilka lat pracowała i współtworzyła dobrze znany startup Migam, z którym zwyciężyła pierwszą polską edycję światowego konkursu Chivas Venture. W 2013 roku założyła fundację i prowadzi akcję pod nazwą #DeafRespect.

Z wielkim zaangażowaniem uświadamia społeczeństwo w tematach związanych z osobami głuchymi. Pokazuje nam, że tak naprawdę nie ma się czego obawiać, wystarczy otworzyć się na drugiego człowieka i po prostu chcieć się komunikować, reszta zrobi się sama, naturalnie, bezproblemowo.

Biznesowo Aga prowadzi agencję badawczo-marketingową i Akademię Rozwoju Głuchych. Współpracując z firmami, pokazuje im jak powinni komunikować się z Głuchymi. Dzięki swoim doświadczeniom, pełni rolę mentora i doradza startupom w różnych programach takich jak: Founders Insitute, PwC Startup Collider, Startup Academy.

 

Aga pokazuje, że zarówno zawód, jak i ogromna pasja do tego, co się robi, może być przyczyną do budowania własnego biznesu społecznego. Mamy nadzieję, że będzie inspiracją dla niejednej i niejednego z Was!

Oczywiście, tradycją stają się już networking oraz tzw. sesje ‚open mike’, podczas których uczestnicy mogą zaprezentować swój projekt lub ogłosić czego potrzebują/ kogo szukają do współpracy.

Na scenę wkroczył Dawid, który zaprezentował nam swój projekt – Jest Radość. Dawid chce stworzyć miejsce, w którym ludzi będą się umawiać na wspólne aktywności związane z pasjami i dające radość.

 

Networking, który powinien być nieodłączną częścią takich spotkań, rozkręcił się momentalnie. Wystarczyło jedno zdanie, by uczestnicy nie chcieli przestać rozmawiać. Mamy nadzieję, że urodzą się z tego ciekawe, wspaniałe relacje
.

 

To był dla nas wspaniały dzień! Dzięki Wam, uczestnikom tego spotkania, po raz kolejny mogliśmy zobaczyć, że temat biznesów, które istnieją po to, by pomagać nie jest w Polsce obcy.

Dziękujemy naszym Partnerom: Strefie Centralnej za udostępnienie miejsca, Andrzejowi Wieser za wykonane zdjęcia i wsparcie techniczne oraz Alicji Magiera-Bąk za pomoc organizacyjną.

Cieszymy się, że byliście z nami i mamy ogromną nadzieję na kolejne spotkanie!

Autor: Paulina Wójtowicz

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”