Dlaczego biznes podąża w kierunku działań społecznych?

Dlaczego biznes podąża w kierunku działań społecznych?

Łukasz trzy lata temu skończył studia i rozpoczął pracę jako project manager w jednej z krakowskich korporacji. Już w pierwszych dniach swojej pracy zauważył wiele błędów i nieścisłości w funkcjonowaniu firmy. Za cel numer postawił sobie poprawienie tego. 

Minęło kilka lat i udało mu się wprowadzać zaplanowane zmiany. Wszystkim pracowało się lepiej, a Łukasz był zadowolony z siebie. Z czasem jednak  poczuł, że zrobił wszystko co mógł i już bardziej nie może wykazać się na tym stanowisku. Postanowił zrezygnować z pracy i szukać miejsca gdzie będzie mógł wpływać pozytywnie na pracę innych….

Łukasz nie jest wyjątkiem… Podobnie do niego zachowuje się całe jego pokolenie – pokolenie Millenialsów.  Ich wspólną cechą według badań jest chęć wywierania pozytywnego wpływu na świat oraz na życie innych.

Millenialsi to osoby urodzone po 1980 roku. Dorastali w erze globalizacji, wszechobecnej informacji i przemian ekonomicznych. Od szkolnych lat, prawie zawsze mieli w rękach smartfony. Dzięki temu są na bieżąco z problemami globalnymi, takimi jak ograniczone zasoby naturalne, prawa człowieka, nierówności płci i zmiana klimatu.

Stali się bardziej doinformowani i świadomi wad kapitalizmu. Zdają sobie sprawę, że jeżeli nie będą dbać o środowisko i robić czegoś z tym, co się dzieje na świecie, będą świadkami pogłębiających się problemów społecznych, ludzkich katastrof, eskalacji konfliktów, wyczerpania zasobów naturalnych czy kolejnych wojen.

To jak wielka społeczność Millenialsów postrzega rzeczywistość ma wpływ na wszystkie dziedziny życia, a szczególnie na biznes.

Robiąc zakupy Millenialsi starają się wybierać produkty, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Co więcej 70% z nich deklaruje, że jest gotowe zapłacić więcej za takie produkt. Dzięki temu wspierają firmy, które rozwiązują ważne problemy społeczne, przez co czynią przedsiębiorczość społeczną inteligentnym modelem do naśladowania.

Społeczna odpowiedzialność nie przejawia się jednak tylko w decyzjach zakupowych. Badanie ze Stanford Graduate School of Business ujawniło, że 90% studentów szkół biznesowych w Europie i Ameryce Północnej wybiera pracę w organizacji odpowiedzialnej społecznie. Coraz częściej etyka i uczciwość wygrywają z wysokością zarobków.

Najbardziej przedsiębiorczMillenialsi idą również krok dalej i inwestują swoje pieniądze w firmy, które w swojej misji mają zmianę świata. Bankowa jednostka zarządzania bogactwami w Bank of America przeprowadziła ankietę wśród 684 inwestorów HNW i stwierdziła, że ​​Millenialsi dokonują “inwestycji z wpływem społecznym” częściej niż jakakolwiek inna grupa wiekowa.

Millenialsi będą wychowywać dzieci w jeszcze bardziej społecznym nastawieniu. Wpłynie to w dużym stopniu na to, jak działa biznes, jak pozyskuje nowych klientów i przyciąga do siebie wartościowych pracowników. Coraz większe znaczenie ma to, czym firma się zajmuje, w jaki sposób traktuje ludzi i cały otaczający świat. O tym, jak zmieniają się już dziś, by zarabiać więcej w przyszłości i zatrudniać najlepszych, przeczytacie w naszym kolejnym wpisie.

Autor: Joanna Trojańska  & Paulina Wójtowicz

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”