Kto finansuje startupy społeczne?

Kto finansuje startupy społeczne?

Inwestycje typu Venture Capital w firmach nastawionych nie tylko na zysk, ale też na rozwiązywanie problemów społecznych są coraz bardziej popularne. Szczególnie widoczny jest ten trend w Stanach Zjednoczonych. Za Atlantykiem otwierane są milionowe fundusze inwestycyjne na działania społeczne. Co kieruje inwestorami oraz jakie są dowody na to, że inwestycje tego typu są opłacalne?

Instytucje finansowe

W ubiegłym roku potężny gracz na rynku finansowym Bain Capital  otworzył fundusz o wartości 390 milionów dolarów. TPG z kolei powołał do życia „The Rise Fund”, który zamknął się w dwóch miliardach dolarów. W 2016 roku, Michael Baldinger Dyrektor Zrównoważonych Inwestycji UBS Asset Management, powiedział CNN Money, że rynek “wpływu społecznego” to „rynek o wartości 250 miliardów dolarów”, który “szybko rośnie i może zmienić zasady gry w branży finansowej”.

Deval Patrick, Managing Director, Bain Capital Doulble Impact, Źródło: impactalpha.com)

Zwroty z inwestycji w startupy

Okazuje się, że inwestycja w działania społeczne może być równie, a nawet bardziej opłacalna niż ta w firmy tradycyjne. Firma Cambridge Associates w 2015 roku opublikowała swój pierwszy benchmark dotyczący takich inwestycji. Badanie wykazało, że zwroty funduszy inwestujących w firmy, w których zarabianie pieniędzy i zmieniania świata na lepsze idzie ze sobą w parze są porównywalne z funduszami konwencjonalnymi. W niektórych przypadkach wyniki inwestycyjne były nawet bardziej zyskowne niż zwroty z innych funduszy.

Nie tylko wielkie instytucje finansowe decydują się na takie inwestycje. W Stanach Zjednoczonych powstaje coraz więcej funduszy akceleracyjnych oraz firm zajmującymi się inwestycjami typu Venture Capital w sektorze działań społecznych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tego typu działań.

Impact Engine

W 2012 roku, w Chicago, Linda Darradh i Jamie Jones powołali do życia “Impact Engine”, który początkowo był funduszem akceleracyjnym. Z czasem przekształcił się w firmę zajmującą się inwestycjami typu „venture”, której głównym celem jest wspieranie firm wywierających pozytywny wpływ na świat. W swoim portfolio obecnie mają 19 firm zajmujących się edukacją i opieką zdrowotną. W 2015 roku zamknęli  fundusz o wartości 10 milionów dolarów, który obecnie finalizują.

Zarządzający Impact Engine są przekonani, że firmy, które są świadome znaczenia działań społecznych będą długoterminowo osiągać lepsze wyniki dla inwestorów. Jak powiedziała Tasha Seitz – główny partner Impact Engine „Klienci będą podejmować decyzje dotyczące zakupu w oparciu o wpływ, jaki mają na świat firmy. Inwestorzy zaczęli zwracać na to uwagę. Częściowo wynika to z przemian demograficznych na rynku. Ludzie coraz bardziej przejmują się tym jaki skutek przynoszą pieniądze, które inwestują lub wydają.”

Fundacja Social Impact Capital

W Nowym Jorku z kolei działa Fundacja Social Impact Capital specjalizująca się w inwestycjach, które zapewnią najlepsze wyniki finansowe oraz będą miały  pozytywny wpływ na otaczającą rzeczywistość. Firma koncentruje się na podstawowych potrzebach człowieka takich jak energia, woda, żywność, zdrowie, środowisko, edukacja, mieszkalnictwo, dostęp do kapitału oraz sprawiedliwość społeczna.

Główny partner zarządzający w Social Impact – Sarah Cone powiedziała – „Uważamy, że jest to złoty wiek inwestycji typu Venture Capital w działania społeczne. Przepływ transakcji jest niesamowicie solidny i ekscytujący, a stosunkowo niewiele firm inwestuje w kosmos. „

Better Ventures

Better Ventures zostało założone w 2011 roku w przez Selke i Rick Moss w Oakland. Podobnie do The Impact Engine początkowo było programem akceleracyjnym. W 2014 roku firma została przekształcona w spółkę typu „venture”. W swoim pierwszym funduszu pozyskała 21 milionów dolarów i zainwestowała w 18 firm. W tym roku planuje uruchomić kolejny fundusz z docelową kwotą 35 milionów dolarów.

Wes Selke&Rick Moss, Better Ventures, Photo Credit: Roshanda Cummings

„Nasza teza jest taka, że ​​firmy napędzane misją przewyższają rynek” – powiedział Selke, Crunchbase News. „Wspieramy przedsiębiorców, którzy są wewnętrznie zmotywowani do osiągania sukcesów nie tylko poprzez zarabianie pieniędzy. Millenialsi chcą pracować dla tego rodzaju firm. Firmy napędzane działaniami społecznymi mają większą zdolność przyciągania i zatrzymywania talentów.”

Notley Ventures

Dan Graham i Lisa Graham z Austin, są twórcami Notley Ventures  – inicjatywy, która zapewnia zasoby finansowe, ludzkie i edukacyjne organizacjom chcącym rozwiązywać problemy społeczne na dużą skalę. Notley inwestuje nie tylko w firmy o dużym potencjale. Spośród swoich 60 dotychczasowych inwestycji 25 znalazło się w firmach z misją oddziaływania społecznego. Jak mówi Dan Graham „Zawsze, gdy mamy podjąć decyzję o inwestowaniu w firmy o oddziaływaniu społecznym, a tymi czysto komercyjnymi, wybieramy te pierwsze.”

Według Grahama, zwrot z inwestycji w przedsięwzięcie typu „venture impact” będzie znacznie większy niż inwestycja filantropijna lub inwestycja typu for-profit w firmie bez misji społecznej. Patrząc w przyszłość założyciel Notley Ventures przewiduje, że coraz więcej inwestorów zmieni swoje podejście do inwestycji. „Mamy długą drogę do rozwoju dojrzałego ekosystemu jednak sądzę, że istnieją wyraźne korzyści pod wieloma kątami. Coraz więcej przedsiębiorców dopiero zaczyna rozumieć, że w działaniach społecznych są zasoby kapitału. „

Wszystkie powyższe przykłady udowadniają, że połączenie zarabiania ze zmienianiem świata coraz częściej idzie ze sobą w parze. Zakładając, że millenialsi będą nadal uważać odpowiedzialność społeczną za priorytet, jeśli chodzi o to, gdzie pracują, co kupują i kogo popierają, można śmiało powiedzieć, że ta nowo powstająca przestrzeń inwestycyjna ma potencjał, by rozwinąć się w wielkim stylu na całym świecie.

Autor: Joanna Stępniewska-Janowska  & Paulina Wójtowicz

Social Movers

Social Movers Hub to miejsce dla tych, którzy w przedsiębiorczy sposób chcą zmieniać świat na lepsze. Wspieramy w budowaniu opłacalnych projektów i organizacji, bo sami na codzień również prowadzimy fundację i różne inne działania, które “się spinają”